Житлові субсидії: що змінилося
07.07.2021https://www.legalaid.gov.ua/publikatsiyi/zhytlovi-subsydiyi-shho-zminylosya/
01.07.21
Житлові субсидії: що змінилося
У зв’язку з останніми змінами в законодавстві щодо призначення житлових субсидій питання щодо їх оформлення є одним з найактуальніших. Детальніше про те, що змінилося, розповідає начальниця відділу «Сахновщинське бюро правової допомоги» Первомайського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Людмила Клімова.
Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг – мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку.
Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках)
Звернутися за оформленням житлової субсидії можна у будь-який зручний спосіб:
– через уповноважених осіб територіальних громад (у тому числі старостат) та ЦНАПи;
– безпосередньо до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення райдержадміністрацій, виконавчих органів міських рад;
– заповнені бланки можна надіслати поштою на адресу органу соціального захисту населення;
– через електронний сервіс на офіційному веб-сайті Міністерства соціальної політики України у розділі «Е-СЕРВІСИ» – «ЖИТЛОВІ СУБСИДІЇ»: https://subsidii.mlsp.gov.ua .
Органам соціального захисту населення доручено забезпечити вчасне опрацювання поданих з використанням електронного сервісу документів відповідно до вимог порядку надання житлових субсидій.
Важливо! Відповідно до прийнятого Урядом рішення (постанова від 19 травня 2021 року № 505 «Деякі питання призначення житлових субсидій») призначення житлової субсидії на наступний період домогосподарствам, які отримували житлову субсидію в опалювальному сезоні 2020–2021 років, буде проводитися без звернень громадян (автоматично, шляхом самостійного отримання інформації органами соціального захисту населення з відповідних реєстрів та органів) крім домогосподарств, яким житлова субсидія:
- надавалася у грошовій безготівковій формі;
- була призначена за фактичним місцем проживання осіб (орендарі житлових приміщень; внутрішньо переміщені особи тощо);
- була призначена без урахування окремих осіб з числа зареєстрованих у житловому приміщенні, які не проживають за місцем реєстрації (дітей, онуків, інших осіб, які зареєстровані, але за адресою призначення субсидії не проживають).
Право на отримання житлових субсидій мають сім’ї, у яких плата за житлово-комунальні послуги є більшою за визначений для них обов’язковий платіж.
Слід зазначити, що наразі обов’язковий відсоток платежу розраховується індивідуально для кожної сім’ї за встановленою формулою і залежить виключно від доходів сім’ї.
Винятком є розрахунок середньомісячного доходу для осіб, які отримували хоча б один з таких видів доходу, як допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу та допомогу особам з інвалідністю, який здійснюється шляхом ділення загальної суми сукупного доходу за період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, на кількість місяців, у яких його отримано.
До суми доходу слід включити такі види надходжень:
- заробітна плата в розмірі, що залишається після сплати податку на доходи фізичних осіб;
- грошове забезпечення військовослужбовців;
- пенсія, стипендія, соціальні виплати, які призначаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення, у тому числі пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу;
- допомога по безробіттю, грошові перекази, отримані з-за кордону;
- дивіденди від цінних паперів;
- інші доходи, відомості про які отримано від Державної податкової служби України і Пенсійного фонду України, а також доходи, які задекларовано особою.
У суму середнього сімейного доходу не враховується ціна безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок, а також придбання протезів, ортопедичних приладів і допоміжних предметів. Суми, отримані сім’єю особи з інвалідністю як відшкодування завданого збитку здоров’ю та працездатності, також не додаються в дохід.
Особам з інвалідністю, особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, які проживають самі та отримують відповідну державну соціальну допомогу, житлові субсидії призначаються на норму, що перевищує встановлену законодавством соціальну норму житла, якщо про це зазначено у заяві.
Площа житла, на яку призначається субсидія з урахуванням понаднормової площі, розраховується шляхом збільшення соціальної норми житла для домогосподарства на 30 відсотків.
Соціальна норма володіння чи користування загальною площею житла встановлена в розмірі 13,65 кв. м на кожного зареєстрованого у житлі та додатково 35,22 кв. м на домогосподарство.
Зверніть увагу! Інформація про належність членів домогосподарства до відповідної категорій осіб зазначається в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.