Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до списку

Як отримати гарні рекомендації від екс-роботодавця: 10 порад.

18.07.2020

Рекомендації від колишніх роботодавців рідко стають вирішальними при працевлаштуванні. Проте позитивні відгуки підвищать ваші шанси на успіх: рекрутери відзначають, що це цінне додаткове джерело інформації про кандидата. Як отримати рекомендації, які сприятимуть отриманню нової роботи?

  1. Не паліть мости. Кращий спосіб отримати позитивні рекомендації – при звільненні зберегти стосунки з керівництвом та колегами. Від конфліктів не застрахований ніхто, але заради майбутньої кар’єри варто намагатися поводити себе професійно та етично: заздалегідь попередити про звільнення, передати справи наступнику.
  2. Сьогодні далекоглядні компанії та співробітники воліють розходитися на мажорній ноті: роботодавці організовують зустрічі екс-співробітників, робітники повертаються в компанії в нових ролях – як клієнти, консультанти, підрядники. Отже, зробіть усе, щоб при звільненні лишитися друзями – і рекомендації, скоріш за все, допоможуть вам отримати бажану роботу.
  3. Використовуйте емоційний зв’язок Рекомендації рідко об’єктивні. Досвідчені рекрутери вміють задавати питання, які дозволяють оцінити професійні досягнення, проте здебільшого відгуки – емоційні та суб’єктивні, залежать від ваших особистих стосунків з екс-керівником. Використовуйте це. Якщо у вас є невирішені конфлікти, бажано вирішити їх до звільнення: обговорити суперечливі питання, і якщо це можливо – розставити крапки і розійтися якщо не товаришами, то хоча б без взаємних образ і жаги помсти.
  4. Домовтеся про надання рекомендацій Зверніться до людей, які можуть надати рекомендації про вас, із проханням вказати їх як рекомендувачів. Відзначте, що ваш вибір вмотивований тим, що ви цінуєте кваліфікацію цих фахівців і їхні оцінки ваших професійних досягнень. Запитайте, які саме контакти зручно надавати рекрутерам для зв’язку в майбутньому. Попередьте про можливий зміст розмови: скоріш за все, питатимуть про те, як довго ви працювали разом, про ваші характеристики як фахівця, командного гравця, керівника тощо. Можуть запитати, чому, на думку рекомендувача, ви пішли з роботи, чи були конфлікти з колегами та клієнтами, чи запросили б вас знову на роботу, якби була така нагода. Якщо ви знаєте, коли саме відбудеться такий дзвінок, попередьте про це рекомендувача, щоб він був готовий і відповідав на питання змістовно.
  5. Отримайте рекомендаційний лист Попросіть керівника надати вам письмові рекомендації, або т.зв. рекомендаційний лист. У такому документі варто відзначити, у який період і на яких посадах ви працювали в компанії, які професійні якості демонстрували, яких результатів досягли. Ідеально, якщо він буде оформлений на фірмовому бланку. Людина, яка надає письмову рекомендацію, може не пам’ятати всі деталі вашого досвіду – тому корисно буде надіслати своє резюме, а також бажану структуру такого листа: тоді рекомендавець зекономить свій час на пошуках шаблонів.
    Такий лист може сприйматися як формальність і не у всіх викликає довіру, але не завадить і може стати в нагоді як додатковий аргумент – отже, його варто взяти з собою на співбесіду.
  6. Запропонуйте перелік рекомендувачів. Складіть перелік із кількох професіоналів, які можуть надати про вас гарні відгуки: імена та прізвища, посади, компанії, контакти. Якщо серед них є авторитетний, відомий на ринку фахівець – чудово.
    Іноді цю інформацію додають до резюме. Це не обов’язково, але варто завжди мати під рукою, щоб надати за першим проханням. Пам’ятайте: некоректно залишати у відкритому доступі контакти (наприклад, у резюме на сайті). Якщо ви самі пропонуєте контакти, є більша вірогідність, що роботодавець попросить рекомендації у тих людей, яких обрали ви. Але гарантій немає: рекрутери знають, що кандидати складають вигідні для себе переліки, і можуть знайти інших рекомендувачів незалежно, щоб отримати об’єктивну картину.
  7. Поясність «проблемні» моменти. Можливо, представник потенційного роботодавця встиг зібрати рекомендації від ваших екс-колег ще до співбесіди. І на зустрічі запитає вас про те, що викликає сумніви. Використайте можливість розповісти про своє бачення ситуації – щиро, але етично і стримано. Якщо був конфлікт – можна розповісти про своє розуміння його причин і про те, що ви зробили, щоб уладнати ситуацію і вивести її на конструктивний рівень. Якщо колишній керівник присвоїв вам певні негативні риси – наприклад, безвідповідальність чи дефіцит кваліфікації, наведіть приклади, конкретні факти, які ілюструють, що це не так. До речі: якщо ви ще працюєте і не встигли сповістити роботодавця про пошуки нової роботи, або навіть не впевнені, що хочете її змінити – попередьте про це рекрутера. Тоді він знатиме, що звертатися у вашу компанію наразі не можна, щоб не «підставити» вас своїм дзвінком.
  8. Використовуйте соцмережі. Надавати і отримувати рекомендації корисно і онлайн – наприклад, у соціальній мережі LinkedIn можна звертатися до своїх контактів із проханням надати відгуки про вашу роботу, і відображати їх у профілі. Використовуйте таку можливість – якщо рекрутер вивчатиме вашу сторінку, він зверне на це увагу. Щоб вам охоче надавали рекомендації, поводьте себе відповідно: надавайте свої відгуки, якщо про це просять ваші колеги, усвідомлено будуйте мережу контактів.
  9. Якщо це перше місце роботи… І у вас ще немає досвіду, а отже і екс-керівників – ви все одно можете використати потенціал рекомендацій. Наприклад, домовитися про це з викладачем або керівником практики: якщо ви ставилися до навчання відповідально та проактивно, мали гарні стосунки з наставником, він із задоволенням допоможе розпочати кар’єру за допомогою гарного відгуку.
  10. Розширюйте коло рекомендувачів. Зазвичай це колишні безпосередні керівники, але не завжди. Це може будь-яка особа, що має можливість оцінити ваші професійні та особисті якості в межах роботи. Наприклад, наставник, HR-менеджер, партнер, представник клієнта, керівник професійних курсів тощо.
  11. Не хитруйте. Сумніви у тому, що екс-роботодавець надасть позитивні відгуки, іноді примушують кандидатів маневрувати. Наприклад, пропонувати контакти «підставних» рекомендувачів – своїх родичів або товаришів, які надають бездоганні відгуки від імені керівника. Робити так не варто: досвідчений рекрутер, скоріш за все, відчує фальш і продовжить пошуки істини. Завдяки соцмережам більшість людей можна знайти у кілька кліків, і якщо обман виявиться – можна не просто втратити шанс на роботу, а і здобути погану репутацію на ринку праці. Якщо ви маєте досвід роботи, і рекрутер запитує, чи може хтось надати вам рекомендації, не варто відмовлятися. Ви матимете більше шансів прояснити проблемні моменти у стосунках із екс-колегами, а категорична відмова точно насторожить представника компанії і викличе бажання зібрати якомога детальніші рекомендації самостійно.

Телефон для звернень ☎ 068-196-45-15; (05741) 4-23-80, наша електронна пошта: 2020@khcz.gov.ua, Вовчанська районна філія ХОЦЗ.

2024 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше