Шлюбний договір: основні аспекти
16.04.2021https://www.legalaid.gov.ua/publikatsiyi/shlyubnyj-dogovir-osnovni-aspekty/
19.03.21
Шлюбний договір:
основні аспекти
Шлюбний договір має давню історію. Дослідники відзначають, що перші такі договори люди почали укладати ще дві тисячі років тому. На українських землях стародавньою формою шлюбного договору були усні домовленості батьків наречених перед укладенням шлюбу. Вони стосувалися місця проживання майбутнього подружжя, а також коштів, речей, землі, маючи які наречена та наречений укладали шлюб.
На законодавчому рівні інститут шлюбного договору вперше був врегульований у 1992 році, коли Кодекс про шлюб і сім’ю України був доповнений статтею 27-1, що передбачила шлюбний договір між особами, які укладають шлюб. На сьогодні питання щодо шлюбного договору врегульовані окремим розділом Сімейного кодексу України та Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України.
В Україні шлюбний договір ще не набув широкої популярності, адже багато людей не наважуються запропонувати своїй майбутній половинці таке врегулювання прав та обов’язків подружжя. Сама пропозиція шлюбного договору сприймається партнером, як прояв недовіри.
Шлюбний договір – це інструмент, який навпаки може зміцнити ваші стосунки, відразу вирішити «болючі» для обох партнерів матеріальні питання. Коли пара укладає шлюбний договір, тоді чоловік і жінка почуваються більш захищено у шлюбі. Буває й так, що кохання не вдалося зберегти і тоді шлюбний договір дає можливість припинити стосунки уникаючи сварок та судових тяганин щодо розподілу майна, визначення батьківських обов’язків тощо.
Це договір про вирішення питань життя сім’ї, яким регулюються майнові відносини між подружжям, у тому числі визначаються їхні майнові права та обов’язки, як батьків (пункт 2 глави 5 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України).
Хто може укласти шлюбний договір?
Шлюбний договір може бути укладено:
– особами, які подали заяву про реєстрацію шлюбу;
– подружжям.
Якщо шлюбний договір бажає укласти особа, яка на момент подання заяви про реєстрацію шлюбу є неповнолітньою, тобто не досягла шлюбного віку, така особа має отримати письмову згоду її батьків або піклувальника, засвідчену нотаріусом.
Як укласти шлюбний договір?
Шлюбний договір укладається у письмовій формі в трьох оригінальних примірниках і нотаріально посвідчується. У разі недодержання сторонами вимог закону щодо нотаріального посвідчення договору, такий договір є нікчемним.
Коли шлюбний договір починає діяти?
Шлюбний договір:
- укладений до реєстрації шлюбу – набирає чинності в день реєстрації шлюбу;
- укладений подружжям – починає діяти у день його нотаріального посвідчення, про що має бути зазначено в тексті договору.
У шлюбному договорі може бути встановлено такі строки його дії:
- загальний строк дії всього договору;
- строки тривалості окремих прав та обов’язків;
- чинність договору або окремих його умов після припинення шлюбу.
Які права та обов’язки можливо врегулювати шлюбним договором?
Шлюбним договором регулюються:
- майнові відносини між подружжям;
- майнові права та обов’язки подружжя;
- майнові права та обов’язки подружжя, як батьків.
Сторони у шлюбному договорі можуть передбачити:
- правовий режим майна, яке дружина, чоловік передають для використання на спільні потреби сім’ї;
- правовий режим майна, подарованого подружжю у зв’язку з реєстрацією шлюбу;
- порядок користування житлом;
- проживання у житловому приміщенні, яке належить одному з подружжя чи є їхньою спільною власністю, їхніх родичів;
- звільнення житлового приміщення тим з подружжя, хто вселився в нього, в разі розірвання шлюбу, з виплатою грошової компенсації або без неї;
- утримання одному з подружжя незалежно від непрацездатності та потреби у матеріальній допомозі.
Сторони можуть домовитись у шлюбному договорі про зміну правового режиму майна:
- майно набуте в шлюбі можуть визначити як особисте майно одного із подружжя;
- на особисте майно одного із подружжя поширити режим спільного майна подружжя.
Слід звернути увагу, що шлюбним договором не можливо передбачити передачу права власності на нерухоме майно та інше майно, право на яке підлягає державній реєстрації, від одного подружжя до іншого. Для цього потрібно укласти, наприклад, договір дарування чи договір купівлі-продажу.
Що не може бути включене до змісту шлюбного договору?
До змісту шлюбного договору не можуть бути включені положення, які:
- регулюють особисті відносини подружжя;
- регулюють особисті відносини між батьками та дітьми;
- зменшують обсяг прав дитини, який встановлені законодавством;
- ставлять одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище.
Чи можливо змінити шлюбний договір?
Шлюбний договір може бути змінено за згодою подружжя. Угода про зміну шлюбного договору має бути нотаріально посвідченою. Одностороння зміна умов шлюбного договору не допускається.
У випадку, коли один із подружжя бажає змінити умови шлюбного договору, а інший відмовляється – за рішенням суду може бути змінено умови договору, якщо цього вимагають інтереси одного із подружжя, інтереси дітей, а також непрацездатних повнолітніх дочки, сина, що мають істотне значення.
Чи можна розірвати шлюбний договір?
На вимогу одного з подружжя шлюбний договір може бути розірваний за рішенням суду з підстав, що мають істотне значення, зокрема, у разі неможливості його виконання.
Як визнати шлюбний договір недійсним?
Шлюбний договір на вимогу одного з подружжя або іншої особи, права та інтереси якої цим договором порушені, може бути визнаний недійсним за рішенням суду у разі недотримання в момент вчинення стороною (сторонами) таких вимог:
1) зміст шлюбного договору не може суперечити законодавству України, а також моральним засадам суспільства;
2) волевиявлення кожного з подружжя при укладенні шлюбного договору має бути вільним і відповідати його внутрішній волі;
3) шлюбний договір має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.