Домашнє насильство: види та механізми захисту (відео)

16.04.2021

26.03.21

Житомирська область

Домашнє насильство: види та механізми захисту (відео)

Карантинні обмеження лише посилили проблему домашнього насильства в усьому світі, зокрема і в Україні. У нашому відеолекторії розповідаємо про види домашнього насильства. Як діяти і куди звертатись за допомогою, якщо потерпаєте від домашніх тиранів. Що таке заборонний та обмежувальний приписи? Нагадуємо, що особи постраждалі від домашнього насильства є однією з категорій осіб, які мають право  на отримання вторинної правової допомоги, тобто здійснення представництва інтересів в судах, інших органах державної влади, органах місцевого самоврядування, а також  складання процесуальних документів. Про все це у відеолекторії розповідає фахівчиня Новоград-Волинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Бистрицька. Дивіться відео за посиланням.

Існують наступні види домашнього насильства:

фізичне насильство – це форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

економічне насильство – це форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру;

психологічне насильство – це форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи;

сексуальне насильство – це форма домашнього насильства, що включає будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі вчинені стосовно дитини або в її присутності;

Саме час нагадати як діяти і куди звертатись за допомогою у випадку вчинення домашнього насильства.

Якщо Ви стали постраждалою особою від домашнього насильства, негайно телефонуйте за номером 102, це єдиний номер телефону для виклику поліції. Оператору слід повідомити наступну інформацію:

1. вид правопорушення (вчинення дом. насильства), нанесення тілесних ушкоджень;
  2. час, місце, обставини вчинення дом. насильства;
  3. дані про постраждалу особу, повідомити чи необхідна медична допомога.

За фактом виклику має прибути екіпаж патрульної поліції, який має зафіксувати прояв дом. насильства в будь-якій формі і вжити необхідні заходи, зокрема:

1. скласти протокол про адміністративне правопорушення, затримати кривдника, за наявності для цього підстав, але не більше ніж на 3 години.
  2. застосувати терміновий заборонний припис стосовно кривдника строком на 10 діб у разі існування загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи.

Якщо за певних обставин Ви не зафіксували факт вчинення дом. насильства в момент вчинення, зверніться найближчим часом до відділу поліції з заявою про вчинення дом.нас. та притягнення кривдника до відповідальності.

У разі наявності тілесних ушкоджень, зверніться до лікаря або до судово-медичного експерта, для визначення ступеня їх тяжкості. В майбутньому це буде доказом вчинення дом. насильства, що дасть можливість притягнути кривдника до відповідальності.

Крім цього, постраждала особа може скористатись правом на встановлення обмежувального припису та визначити один або декілька заходів тимчасового обмеження прав кривдника або покладення на нього обов’язків на строк від одного до шести місяців, а саме:

1) заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;

2) усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;

3) обмеження спілкування з постраждалою дитиною;

4) заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;

5) заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;

6) заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

Особи постраждалі від домашнього насильства є однією з категорій осіб, які мають право  на отримання вторинної правової допомоги, тобто здійснення представництва інтересів в судах, інших органах державної влади, органах місцевого самоврядування, а також  складання процесуальних документів.

Дізнатись адресу найближчого місцевого центру або бюро правової допомоги, можна зателефонувавши за номером 0 800 213 103.